Woda:
Właściwości wody mają duże znaczenie dla całości procesu wytwarzania piwa. Już na etapie słodowania wpływa ona na jakość wytwarzanego słodu. Istotny jest także skład wody podczas zacierania, ponieważ decyduje o tempie pracy enzymów. Poza tym gotowe piwo skłąda się w 90-95% z wody, nic więc dziwnego, że ma ona zasadniczy wpływ na jakość piwa.
Słód:
To podkiełkowane, a następnie ponownie wysuszone ziarna zbożoa. Ponieważ ziarna składają się głownie ze skrobi, która nie rozpuszcza się w wodzie ani nie podlega fermentacji, dopiero dzięki słodowaniu stają się surowcem do wyrobu piwa, bo w wyrastających wówczas kiełkach powstają właściwe enzymy, a ścianki zawierających skrobię komórek są niszczone. Po zakończeniu tego procesu inne enzymy mogą zacząć przetwarzać skrobię w cukier.
Barwa słodu:
Podczas suszenia lub palenia poza smakiem słód zyskuje mniej lub bardziej intesywną barwę, którą potem przejmuje piwo. Barwa słodu określa się jednostką:
- Europa EBC - European Breawing Convention
- USA SRM - Standart Reference Method
Przeliczanie jednostke europejskich na amerykańskie jest oczywiście możliwe:
EBC = SRMx1,97
SRM = EBC/1,97
Pliki cookies i pokrewne im technologie umożliwiają poprawne działanie strony i pomagają dostosować ofertę do Twoich potrzeb. Możemy wykorzystywać pliki cookies własne oraz naszych partnerów w celach analitycznych i marketingowych, również w celu dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji. Możesz zaakceptować wykorzystanie wszystkich tych plików lub dostosować użycie plików do swoich preferencji.