Jak powstaje ekstrakt słodowy?
W domowym browarnictwie ekstrakt słodowy jest świetnym zamiennikiem zwykłego cukru. Zapewnia aromat, barwę i bezpośrednio wpływa na smak gotowego piwa. W jaki sposób można go uzyskać? Czy ekstraktu słodowego do piwa trzeba szukać w sklepach, czy można stworzyć go samodzielnie? Sprawdź poniżej!
Ekstrakt słodowy – co to jest?
Chcesz wiedzieć, jak wytwarza się ekstrakt słodowy i co to jest? W prostych słowach produkt ten jest wynikiem odparowywania brzęczki słodowej, która uzyskiwana jest w procesie zacierania słodu. Aby przejść drogę od ziaren jęczmienia czy pszenicy do ekstraktu słodowego należy wykonać szereg czynności, które wymagają uwagi, narzędzi i czasu. Początkiem zawsze są ziarna zbóż, jednak dla domowych adeptów browarnictwa, ekstrakt słodowy zapewni dobry sklep internetowy, np. piwoszarnia.pl.
Gdzie jest używany ekstrakt słodowy?
Ekstrakt słodowy to słodzik i substancja utrzymująca wilgotność, używana w wielu produktach spożywczych. Wytwarza się go ze skiełkowanych ziaren zbóż, które wysuszono i zmielono na proszek. Syrop maltozowy jest następnie ekstrahowany z proszku i zagęszczany, by stworzyć ekstrakt słodowy. Ekstrakt słodowy jest często używany jako dodatek smakowy do wypieków, słodyczy i piwa. Może być też używany jako słodzik lub zagęstnik w innych produktach spożywczych. Ekstrakt słodowy jest bogaty w węglowodany i stanowi źródło witamin i minerałów.
Ekstrakt słodowy – jak powstaje?
Chcesz wiedzieć jak powstaje ekstrakt słodowy? Początkiem procesu jest wyselekcjonowanie odpowiednich ziaren zbóż. Wybiera się je w zależności od zastosowania, bo ekstrakt słodowy wykorzystywany jest nie tylko do produkcji piwa, ale np. też do wypieku pieczywa. Po selekcji i oczyszczeniu ziaren, następuje ich namaczanie. Ma ono na celu wypuszczenie kiełków z pojedynczych ziarenek. Po co wykonuje się ten proces? Aby powstał ekstrakt słodowy do piwa najpierw musi powstać słód. Kiełkowanie pozwala uwolnić enzymy niezbędne do powstawania piwa. Kiełki nie mają w dalszych etapach żadnego znaczenia, więc oddziela się je od ziaren, które w dalszych etapach są suszone i ewentualnie palone. Tak wysuszone ziarna poddaje się namaczaniu w wodzie przy kontrolowanej temperaturze z przedziału 63–72°C. W dalszej kolejności młóto oddziela się od brzęczki, która w procesie odparowywania wody staje się ekstraktem do piwa. Może on przyjąć postać gęstego syropu lub proszku.
Warzenie piwa w domu a ekstrakt słodowy
Dla domowych piwowarów tani ekstrakt słodowy może być najlepszym rozwiązaniem na początku przygody z piwem. Dlaczego? Samodzielne przechodzenie przez etapy kiełkowania, zacierania i oddzielania masy stałej od płynnej wymaga nakładu czasu i sił. Najlepszy ekstrakt słodowy do domowego piwa można znaleźć u producentów i dystrybutorów półproduktów potrzebnych do amatorskiego browarnictwa. To najlepsza opcja zwłaszcza na początku przygody z warzeniem złocistego trunku.
Jakie zastosowanie ma ekstrakt słodowy?
Poza warzeniem piwa, ekstrakt słodowy można wykorzystać również do wypieku pieczywa, np. chleba. Dzięki zastosowaniu ekstraktu, fermentacja zachodząca w cieście wzmaga się, a to przekłada się na lepsze wyrastanie pieczywa. Poza tym opisywany półprodukt świetnie zabezpiecza chleb przed przedwczesnym czerstwieniem. Esencja ze słodu jęczmiennego lub pszenicznego świetnie nadaje się do nadawania słodkawego posmaku wielu produktom spożywczym. Sprawdza się też w ich barwieniu. Gdzie możesz znaleźć ekstrakt słodowy jako składnik produktu? To m.in. płatki śniadaniowe, musli, krakersy, chrupki, ciastka, czy nadzienia.
Chcesz rozpocząć swoją przygodę z domowym piwem? Sięgnij po ekstrakt słodowy od sprawdzonego producenta - Piwoszarni! Na pewno nie pożałujesz swojego wyboru, a co więcej - może znajdziesz dla siebie nowe, ciekawe hobby? Zapraszamy do sklepu internetowego piwoszarnia.pl.