Domowy browar - niezbędne wyposażenie i sprzętDomowy browar — niezbędne wyposażenie i sprzęt


W dzisiejszych czasach coraz częściej słychać o ludziach, którzy warzą własne piwo. Mogłoby się wydawać, że jest to hobby bardzo rzadkie. Nic bardziej mylnego. Produkcja domowego piwa jest bardzo powszechna. Spora część z tych domowych browarników stosuje gotowe zestawy, tzw. brewkity, ale niektórzy osiągają wyższy poziom i sami komponują swoje receptury.


Co jest potrzebne, by otworzyć domowy browar?

Najistotniejszym zasobem w czasie uruchamiania produkcji własnego piwa jest cierpliwość i wytrwałość. Pozostałe elementy tej inicjatywy można kupić w sklepie z potrzebnymi artykułami. Sklep, w którym własny browar będzie zaopatrywany, musi charakteryzować się dużym wachlarzem asortymentu. Nie jest dobrze, jeżeli niektóre rzeczy trzeba kupować w różnych sklepach. Jest to nieefektywne i wydłuża czas realizacji przedsięwzięcia.

Dla początkującego browarnika polecany jest zestaw brewkit, który pozwoli produkować piwo z gotowych zestawów. W skład minibrowaru wchodzą wszystkie potrzebne akcesoria oraz instrukcja, jak wykonać wszystko krok po kroku. Osoby zaawansowane korzystają z bardziej złożonych zestawów. Najważniejszym procesem jest zacieranie i to właśnie wtedy podejmowana jest decyzja o smaku i aromacie piwa.

Czy samemu można komponować mieszanki słodów?

Prawdę mówiąc, powinien to być cel działania. Gdy ktoś organizuje domowy browar to, myśli o stworzeniu własnego, autorskiego produktu. Potrzebna jest wiedza, którą zdobywa się przez doświadczenia. Czasem może coś się nie udać, ale wtedy należy pamiętać, że każde doświadczenie zbliża nas do osiągnięcia sukcesu.

Dostępne na rynku mieszanki z instrukcją warzenia to produkty dla początkujących. Dla zaawansowanych browarników przewidziane są produkty, które sami zacierają. Proces ten pozwala uzyskać spektakularny efekt. Każdy doświadczony producent piwa ma swoje receptury. Są one jak przepisy na czarodziejskie mikstury. Muszą być opisane dokładnie, gdyż brak staranności spowoduje, że każde kolejne piwo będzie smakowało trochę inaczej.

Jaki sprzęt wybrać?

Wybór potrzebnych akcesoriów, by otworzyć domowy browar, jest bardzo duży. Głównymi potrzebnymi przedmiotami są zbiorniki jeden zacierno-warzelny, a drugi fermentacyjno-filtracyjny. Pierwszy z nich to garnek emaliowany o odpowiednio dużej pojemności, a drugi jest zbiornikiem z możliwością zamontowania rurki fermentacyjnej, jego pojemność powinna być taka sama jak poprzedniego. Potrzebny będzie też cukromierz do zmierzenia gęstości płynu i rurka fermentacyjna, która spowalnia odparowywanie wody. Nieodzowny jest także kranik spustowy z reduktorem osadów oraz mieszadło piwowara przystosowane do kontaktu z żywnością. Niezbędny będzie filtrator do piwa — dzięki niemu nasz trunek będzie miał odpowiednią przejrzystość. Termometr pozwoli lepiej kontrolować proces warzenia i fermentacji. 

W zestawie powinny znaleźć się też: środek dezynfekcyjny, kapslownica, butelki oraz same kapsle. Całe szczęście, że nie trzeba tego wszystkiego żmudnie kompletować. Dobrze wyposażone sklepy internetowe posiadają zestawy dostępne w niewygórowanych cenach.

Użytkownik Allegro
0.00% Pozytywnych komentarzy
Typ
Ostatnie
7 dni
Ostatnie
30 dni
Wszystkie
Polecam
0
0
Nie polecam
0
0
Zgodność z opisem
Obsługa kupującego
Koszt wysyłki