Domowe sposoby na zrobienie sushi
Sushi to tradycyjna potrawa japońska, która składa się z ryżu zaprawionego octem ryżowym. Ma ono także różne dodatki, które najczęściej mają surową postać. Mogą to być owoce morza, wodorosty nori, ryby, warzywa i grzyby, omlet japoński, ziarna sezamu czy tofu. Wariacji tego japońskiego przysmaku jest mnóstwo!
Jakie są rodzaje sushi?
Najbardziej popularnym rodzajem sushi są nigiri, czyli owalne porcje ryżu z cienką warstwą wasabi, a więc bardzo ostrego japońskiego chrzanu. Na wierzchu nigiri znajduje się również cienki plaster surowej ryby, kalmara, krewetki, ośmiornicy albo omleta. Hosomaki to z kolei rolka, która składa się z wodorostów nori, ryżu i jednego dodatku, na przykład ryby albo owoców morza, a w wersji wegańskiej - z awokado, ogórkiem, tykwą lub rzodkiewką. Hosomaki mogą być także z grzybami shitake lub omletem tamago. Kolejny rodzaj sushi to uramaki. Są to odwrócone maki, gdzie ryż znajduje się na zewnątrz, natomiast nori z innymi dodatkami są wewnątrz rolki. Futomaki to najbogatsza wersja sushi. Składa się z co najmniej czterech dodatków. Sashimi to danie bez ryżu. Jest to kompozycja plastrów ryb i warzyw. Oshi to tak zwane sushi prasowane. Przygotowuje się je w drewnianych, specjalnych pudełkach, w których prasuje się po kolei kolejne warstwy ryżu. Ciekawą opcją jest chirashi-zushi, czyli sushi w rozsypce. Jest to miseczka ryżu, w której poukładane są różne składniki, takie jak ryby, owoce morza i warzywa. Inne rodzaje sushi to temaki, sushi bowl, tempura maki, gunkan maki, temari sushi oraz inari sushi.
Składniki potrzebne do domowego sushi
Każdy, kto zastanawia się, czy robienie sushi jest trudne, powinien zdawać sobie sprawę, że sukces tego przedsięwzięcia jest uzależniony przede wszystkim od kupna dobrej jakości składników. Najważniejszy jest ryż, specjalny gatunek do sushi. Ma on owalny kształt i doskonale się klei, co jest bardzo ważne w czasie sklejania rolek. Kolejnym składnikiem niezbędnym w sushi są nori, jadalne wodorosty, które mogą być suszone i podpiekane. Spotkać je można w formie długich, cienkich i suchych arkuszy, które nabierają elastyczności pod wpływem wilgoci. Nadają też daniu specjalnego smaku. Trudno wyobrazić sobie sushi bez sosu sojowego, bez wasabi czy marynowanego imbiru. Ten ostatni występuje w postaci cienkich plastrów, które spożywa się pomiędzy kolejnymi kawałkami sushi, aby oczyścić kubki smakowe. Aby zatem mieć wszystkie potrzebne składniki, warto kupić gotowy zestaw do robienia sushi. Z pewnością ułatwi on domowe przygotowanie sushi, zwłaszcza jeśli robi się je po raz pierwszy.
Jak zrobić domowe sushi?
Najtrudniejsze jest właściwe przygotowanie ryżu. Po odmierzeniu porcji należy wysypać go na sito i dokładnie opłukać. Następnie należy zalać go zimną wodą i odstawić na 20 minut. Po tym czasie wsypać do garnka i zagotować. Kiedy zacznie wrzeć, skręcić ogień i gotować pod przykrywką jeszcze dziesięć minut. Następnie należy odstawić go na kwadrans. W międzyczasie trzeba przygotować marynatę do ryżu. Jest ona bardzo ważna, bowiem bez niej sushi się nie uda. Marynatę przygotowuje się z octu, cukru i sosu sojowego. Wlewa się ją do ciepłego ryżu i miesza delikatnie drewnianą łyżką. Po przygotowaniu ryżu układamy na bambusowej lub drewnianej podkładce płat nori. Następnie, nakłada się na nie ryż. Trzeba pamiętać, aby nie nałożyć go za dużo, a także należy pozostawić pewne odległości od brzegów. Na środku położyć można łososia oraz świeżego ogórka, bez skóry i nasion. Można także dać inne dodatki, takie jak tuńczyk, paluszki krabowe surimi, awokado, sałatę, paprykę, mango, szczypiorek, kremowy serek albo czarne lub białe ziarna sezamu. Kolejną czynnością jest zwijanie i to w taki sposób, aby podkładka była cały czas na zewnątrz. Nori wałkuje się z ryżem, aż do styku, potem cofa się podkładkę i wałkuje się dotąd, dopóki nori się pokryją. Po dokładnym zrolowaniu sushi kroi się nożem, najlepiej wcześniej zamoczonym w wodzie. Z każdego wałeczka wychodzi około sześć sztuk.
Sekrety przyrządzania idealnego sushi
Przede wszystkim należy zadbać o to, żeby wszystkie produkty były świeże i najlepszej jakości. Bardzo ważne jest także właściwe przygotowanie ryżu. Istotne jest również dążenie do równowagi - to znaczy - należy dodać właściwe proporcje wszystkich składników, tak aby nie dominował żaden smak. Sushi powinno być wykonane bardzo precyzyjnie. Warto tu postawić na klasyczne sposoby, takie jak skręcanie rolek za pomocą bambusowych mat. Sushi powinno być wykonywane również w idealnej czystości i bez pośpiechu. Tak przygotowane kawałki sushi moczy się, w zależności od gustu, albo w sosie sojowym, w marynowanym imbirze albo smaruje się wasabi.
Jak najlepiej jeść sushi?
Sushi najlepiej jeść pałeczkami, ale dopuszcza się również jedzenie go bezpośrednio rękami. Ważne jest, aby jeść je na raz, nie kroić, ani nie rozdzielać. Trzeba pilnować także, aby ryż nie dotknął sosu, dlatego powinno się zamaczać w nim coś, co znajduje się na wierzchu. Jeżeli robimy kilka rodzajów sushi, z różnymi rybami, jedzenie powinno zacząć się od tych najdelikatniejszych. Do picia najlepiej przygotować sobie zieloną herbatę, najlepiej liściastą. Sushi to potrawa, której przygotowanie nie powinno sprawić większej trudności, zwłaszcza jeśli robi się je kolejny raz. Będzie idealnym rozwiązaniem na kolację w gronie przyjaciół czy na uroczysty obiad w rodzinnym gronie. Dzięki swym walorom estetycznym i smakowym zachwyci każdego gościa. Smacznego!