Brewkity piwowarskie do warzenia piwa w domu
Rozpoczynając przygodę z piwowarstwem, często początkujący browarnicy zastanawiają się, czy aby na pewno warto jest od razu inwestować w profesjonalny sprzęt do przeprowadzenia klasycznego procesu warzenia piwa. Dlatego z pomocą przychodzą gotowe nachmielone ekstrakty słodowe, czyli brew-kity, które umożliwiają w prosty i szybki sposób przygotować ulubione piwo.
Co to jest brew-kit?
Brew-kit to koncentrat słodu do wyrobu piwa, składający się w 80% z brzeczki piwnej z dodatkiem chmielu. Najczęściej umieszczany w metalowych puszkach. Umożliwia szybkie i efektywne przygotowanie trunku w warunkach domowych. Do ekstraktu obowiązkowo dołączona jest saszetka z drożdżami oraz instrukcją prawidłowego ważenia. Tworzony jest z odpowiedniej kompozycji słodów, które przyjmują wszelkie barwy i smak, umożliwia uwarzenie piwa o konkretnym gatunku, który nas interesuje.
Produkcja piwa domowego z brewkitu
Odpowiedź jest bardzo prosta, szybko. Klasyczny proces warzenia ulubionego trunku jest często pracochłonny i niekiedy trudny dla początkującego piwowara, w przeciwieństwie do warzenia z użyciem brew-kitów.
Oczywiście, na początku ważne jest, aby odpowiednio się przygotować, a więc cały potrzebny sprzęt do procesu fermentacji powinien być wcześniej sparzony i wysterylizowany. Następnie po ustaleniu odpowiednich proporcji dostosowanej do naszych preferencji umieszczamy puszkę z naszym koncentrat na około 10 minut w gorącej wodzie. Kolejno do fermentatora wlewamy odpowiednią ilość gorącej wody, a następnie wlewamy zawartość puszki, cukier, specjalny zamiennik cukru do brewkitów i mieszamy do całkowitego rozpuszczenia. Następnie musimy zająć się naszym fermentatorem, dlatego uzupełniamy go do objętości około 23 l czystą wodą, najlepiej przegotowaną lub opcjonalnie źródlaną butelkowaną. Bardzo ważne jest, aby kontrolować temperaturę brzeczki (powinna wynosić między 18 a 20 stopni). W kolejny kroku dodajemy ostatni składnik, a mianowicie uwodnione drożdże, następnie całość zakrywamy szczelnie fermentator wieczkiem, montujemy rurkę do fermentacji i pozostawiamy w pomieszczeniu w temperaturze około 18-20 stopni na 7 dni. Proces intensywnej fermentacji trwa od 4 do 7 dni. Zależy on przede wszystkim od kondycji drożdży i panującej temperatury w pomieszczeniu. Jeżeli natomiast nie widzisz oznak fermentacji, możesz otworzyć pojemnik i sprawdzić, czy na powierzchni brzeczki utworzyła się charakterystyczna piana, a za pomocą rurki sprawdzić, czy słychać charakterystyczne “bulgotanie”. Rzetelnym sposobem na ocenę czy fermentacja przebiegła pomyślnie jest odczyt gęstości i powtórzenie go po 24 godzinach. Wyniki należy interpretować w bardzo prosty sposób, jeśli ostatni odczyt jest niższy niż poprzedni, oznacza to, że nasze piwo jeszcze pracuje, natomiast jeśli jest taki sam lub delikatnie zbliżony możemy uznać, że fermentacja zakończyła się. Jeśli chcemy dodatkowo upewnić się, czy nasze piwo jest już gotowe do degustacji, jest przelanie piwa do drugiego fermentatora lub pozostawienie go na kolejny okres (5-7 dni). Następnie rozlewamy piwo do wysterylizowanych butelek i dodajemy do każdej z nich około ½ łyżeczki cukru — jeśli posiadasz, użyj do tego specjalnej miarki piwowarskiej. Butelki przenosimy najlepiej w chłodne, zacienione miejsce na okres 14 dni. Po tym czasie możesz oficjalnie mianować się piwowarem, a więc próbuj, degustuj, częstuj i ciesz się własnej produkcji piwem. W teorii piwo powinno leżakować odpowiednio do stopnia gęstości, a najlepiej smakuje po 2-3 miesiącach, w praktyce nawet młode, własnoręcznie przygotowane piwo, smakuje najlepiej.
Gdzie kupić brew-kity?
Jeśli chcesz dokonać zakupu koncentratu słodowego do wyrobu piwa, korzystaj tylko ze sklepów specjalistycznych. Odnajdziesz wiele propozycji brew-kitów. Orzeźwiająca i idealna na gorące wieczory Czeska IPA, umiarkowany i zbożowy ostry Dry Stout czy naładowana dużą dawką zielonej herbaty Green Teapa to tylko kilka z dostępnych smaków syropów. Aby finalnie wykonać satysfakcjonujące nas piwo, powinniśmy najpierw sprecyzować nasze upodobania co do smaku, konsystencji i koloru. Dobre przygotowanie do zakupu w procesie warzenia piwa to połowa sukcesu.